Különösen az elsősegélykészlet összekészítésekor fontos odafigyelni a gyógyszerek eltarthatóságára, mert ha az utazás során derül ki, hogy lejártak, nehézségekbe ütközhet újra beszerezni őket . Ha olyan országba utazik, ahol korlátozott az egészségügyi ellátás, szakértőink azt javasolják, hogy a sürgősségi ellátáshoz is vigyen magával gyógyszereket.
Ezek alkalmazásához először azonban mindenképpen orvoshoz kell fordulni és az általa javasolt módon alkalmazni az esetenként helyben nem elérhető sürgősségi gyógyszereket.
Csupán a biztonság kedvéért ne vigyünk magunkkal egy csomag lejárt szavatosságú antibiotikumot. Főleg a vényköteles gyógyszereknél – például az antibiotikumoknál – fontos tisztázni a külföldi utazás során történő esetleges bevitel orvosi követelményeit.
Már csak azért sem szabad össze-vissza szedni (azaz magunktól, pontos orvosi javaslat nálkül, csak úgy érzésre) különféle antibiotikumokat, mert a nem megfelelően kiválaszott, illetve nem megfelelően adagolt gyógyszer nem pusztítja el a kórokozókat, viszont a beteg állapota rosszabbra fordulhat, miközben az orvosság esetleges mellékhatásai is megjelenhetnek. A saját szakálta történő önkényes antibiotikum-fogyasztás bizonyítottan növeli a baktériumok ellenálló képességét, és hozzájárul a különösen ellenálló, rezisztesz törzsek kialakulásához amelyekkel szemben aztán a meglévő antibiotikumok tehetetlenné válnak, és a beteget nem lehet meggyógyítani.
Mielőtt elkezdené a nyaralását:
- akár kétszer is ellenőrizze a gyógyszerek lejárati dátumát a csomagolás előtt.
- vegye figyelembe, hogy milyen körülmények között kell tárolni a gyógyszereket, hogy azok használhatóak maradjanak és hogayn tudja ezt biztosítani utazás közben, különösen, ha forró országba utazik.
- ha a legutóbbi utazás után elmúlasztotta, selejtezze ki (de semmiféleképpen ne a szemétbe dobja, hanem gyógyszertárban adja le, saját és környezete védelme érdekében!) a lejárt, vagy nem megfelelően tárolt és tönkrement gyógyszereket a csomagból.