A hires Lewis és Clark Expedíció (1804–1806) az Egyesült Államok első transzkontinentális felfedező útja volt az ország keleti partjától a nyugati, csendes-óceáni partjáig, amely akkor még nem tartozott az Amerikai Egyesült Államokhoz.
Az expedíció Washington DC-ből indult ki és a Keleti-par államai – Delaware, Maryland, Virginia, és Pennsylvania - közt cikázik, majd Ohio, West Virginia, Kentucky, Indiana, Illinois és Missouri államokat szeli át. Ezt követően az csapás Kansas, Nebraska, Iowa, Dél-Dakota, Észak-Dakota nagy síkságain át kanyarog tovább, majd Montana, Idaho, Washington és Oregon hegyein és völgyein áthaladva a Csendes- óceánnál ér véget. A Lewis és Clark Expedíció útvonala több mint 4.600 mérföldnyi területen halad át, négy időzónát keresztez és Amerika néhány legcsodálatosabb természeti látványosságát tárja elénk.
1803-ban Amerika az átalakulás küszöbén állt. Az amerikai Nyugaton a Columbia folyó mentén virágzó Wishram Falu lakosai például baljós jeleket észleltek: titokzatos vas szerszámokat, lovakat, amelyek a szomszédos törzseket hosszú utakra vitték el, és félelmetes, gyógyíthatatlan betegségek sorozatos támadását.
Keleten a korábbi telepesek – akik később amerikaiaknak nevezték el magukat – egy új típusú nemzetállam létrehozásán munkálkodtak. És jövőképükben az amerikai Nyugat meghódítása is szerepelt. A Lewis és Clark Expedíció az akkori amerikai elnök Thomas Jefferson ötlete volt és ő maga rendelte el.
A cél Jefferson megfogalmazásában az volt, hogy “az Ázsiával való kereskedelem számára a kontinensen áthaladó közvetlen és használható vizi közlekedési útvonalat” találjanak. Jefferson számára további, különösen fontos cél volt, hogy az Egyesült Államok uralmát kiterjessze a Missouri-folyó mentén élő amerikai indiánok felett, valamint, hogy a feltérképezze a Franciaországtól nemrég megvásárolt – akkori – Louisiana állam természeti kincseit, erőforrásait.
Az expedíciós csapat a Missouri folyón egészen a mai Kansas City-ig jutott el. Majd a mai Omaháig – Nebraska mai fővárosáig - folytatták tovább útjukat. Ekkor még mindig a Missouri mentén haladtak, de ezúttal már észak felé. Majd nyugatra fordultak, és átvágtak a Sziklás-hegységen. Leereszkedtek a Clearwater és a Snake folyókon és végül a Columbia folyó mentén jutottak el Portlandig 1805 novemberében. Portland, a mai Oregon állam legnagyobb városa az USA csendes-óceáni partvidékének északi részén fekszik.
A Sakakawea-csapás
Sacagawea ~ Sacajawea ~ Sakakawea – a név számos változata ismert – volt az egyetlen amerikai indián nő, aki tolmácsként és úti vezetőként részt vett a Lews és Clark Expedícióban. A lemhi soson törzsbeli Sakakwea alakja az expedícióhoz kötődő legendakör fontos részévé vált.
A Washburnből kiinduló Sakakawea-csapás részletes útvonala.