Történelmi források szerint az itteni Szent Lőrinc kolostor bencés szerzetesei tengervízzel és sósvízzel gyógyították a reumát, az elhízást és a vízkórt. Az 1911-ben épült Palace Hotel akkoriban fontos szerepet játszott e régi hagyomány megőrzésében. A mai wellness- és gyógyfürdő turizmus pedig tovább ápolja e hagyományt betegség megelőző, egészségügyi, rekreációs, szépség-és wellness programok színes palettájának kínálatával.
A tenger, a szél, a só, a mediterrán illatok, a pálmafák, a rózsák és az örökzöldek, a kikapcsolódás, a szórakozás és a kedvesség jellemzik leginkább Portorozt. A különbőző kultúrák és a zene, a természeti környezet, a gasztronómiai élvezetek és hányatott történelme különleges összjátékából ered az a hangulat, amelyben félretesszük mindennapi gondjainkat és egyszerűen elengedjük magunkat. Kényelmes séták a tengerparton, frissítő kocogás a strandon, úszás medencékben és a tengerben, a szépség és egészségügyi szolgáltatások a termálfürdőkben, a sport és szabadidős foglalkozások új életre keltik testünket-lelkünket.
Ha már Portorozban vagyunk, jövet vagy menet látogassunk el a Postojnai cseppkőbarlangba is! A Ljubljanától 47 kilométerre, a tengerpartra vezető út mentén fekvő Postojna-barlang Európa legnagyobb karsztvidéki barlangrendszere, az első cseppkőbarlang, amelyet kontinensünkön a turisták számára megnyitottak. A Pivka-patak sok évezredes járataiból feltárt 20 kilométer hosszú rész fantasztikus csipkefüggönyeiről és legyező alakú, természet formálta szobrairól híres. A kihagyhatatlan szlovén látnivalóként ismert cseppkőbarlangot kisvasúttal lehet bejárni, melyről a látogatók menet közben le-, és felszállhatnak. A Postojna-barlangban nyáron óránként indulnak a látógató csoportok.
Portorozból ugorjunk át Triesztbe is! Egy szlovéniai utazásba belefér az is, hogy egy rövid kirándulás erejéig ellátogassunk a körülbelül 30 km-re lévő észak-olaszországi kikötővárosba. Triesztről gyakran megfeledkeznek a nagy olasz városokba – Velencébe, Rómába és Milánóba – tóduló turisták. Pedig e bájos és hangulatos, több kultúra kereszteződésében pompázó város, mely a világhíres ír regényíró James Joyce-nak is egy ideig otthont adott jóval több elismerést érdemelne.
A varázslatos és elegáns tengeri város Trieszt (olaszul Trieste, horvátul és szlovénül Trst, németül Triest) 1382-től 1918-ig a Habsburg Birodalom részeként, a birodalom legfontosabb hajózási és hadikikötője volt. Ma Trieszt a Friuli-Venezia-Guilia régió közigazgatási székhelye. Friuli-Venezia-Giulia Északkelet- Olaszország legkeletibb régiója, közvetlen szomszédságban Ausztriával és Szlovéniával – ez természetesen meglátszik a konyháján is, nem egy szomszédoktól kapott fogást találunk a határmenti étlapokon.
Trieszt művészeti és kulturális öröksége egyedülálló „határmenti” város elhelyeződéséből fakad. Triesztben találunk régi római épitészetet (egy kis színházat a tenger közelében, egy szép boltívet az óvárosba menet és egy érdekes római múzeumot), osztrák birodalmi épitészetet a városközpontban (mely a bécsihez hasonlatos), valamint mediterrán hangulatok kellemes elegyét mely onnen ered, hogy Trieszt a 18-ik században igen fontos kikötő volt. Triesztet tehát nem lehet beskatulyázni, izgalmas, vérbeli közép-európai csomópont.
Trieszt látványos sporteseményeivel is elkápráztat: májusban az Európai Maraton vonzza ide az atlétákat a világ minden sarkából, októberben pedig a Barcolana, amely a különböző kategóriájú vitorláshajók versenye.