Az ünnep a Szent Péter Bazilikában végzett nagycsütörtöki misével kezdődik, melyet a pápa tart és ekkor a szent olajak megszentelésére kerül sor. Miután a legtöbb katolikus esténként jár misére, ez a turistáknak egy jó alkalom arra, hogy a pápát az őt körülvevő hatalmas tömeg nélkül is láthassák. A Triduum azonban hivatalosan az esti misével kezdődik, amikor az utolsó vacsoráról és a papság intézményéről emlékeznek meg. A pápa a szertartás alatt megmossa tizenkét pap lábát, ahogyan Jézus is tette azt az utolsó vacsora előtt.
Nagypénteken ősi szokás szerint nem tartanak misét, így osztoznak a Jézus halálát követő gyászban.
Mégis, egy szertartást megtartanak a Bazilikában délután, amikor Szent János evangéliumából éneklik el Krisztus szenvedésének és halálának történetét és a jelenlévők mind megcsókolnak egy keresztet, ezután pedig részesülnek az oltáriszentségben. Erre a célra már előző nap megszentelik az eucharisztikus kenyeret. Nagypénteken este a pápa vezetésével végigjárják Krisztus keresztútját. A Kálvária vagy körmenet során 14 állomáson haladnak végig, melyek a Colosseum környékén vannak, minden állomáson meditációt felolvasva. Ez a hagyomány még a 18. századból származik, akkor még a megölt mártírok tiszteletére indult körmenet. Szakértők szerint nem sok keresztény mártír halt meg itt, azonban a római jogban hivatalosan megállapított büntetés volt azokra vonatkozóan, akiket keresztény hitük miatt az állatok elé dobtak. A Colosseum a legnagyobb aréna, amelyet a rómaiak ilyen „látványosságok” céljából építettek és a keresztényüldözés Rómában különösen kegyetlenül zajlott, ezért nem megalapozatlan a feltételezés, hogy sok keresztény vesztette itt életét.
Nagyszombaton egy késő esti misével ünneplik a böjti időszak végét, általában szintén a Szent Péter Bazilikában. A szertartás alatt pedig az átkeresztelkedő felnőttek hivatalosan is befogadást nyernek a római katolikus egyházba.
Húsvét vasárnap egy reggeli szertartással indul a Szent Péter téren és általában egy lépésnyi hely sincs. 2000-ben II. János Pál pápa élesztette fel a feltámadt Krisztust ábrázoló ikon előtti tiszteletadást, melynek hagyománya a 14. században veszett el. Ezt követően a pápa áldását adja a városra, azaz Rómára és az egész világra. Ez az „Urbi et Orbi”, amely az apostoli áldás egy különleges típusa. A római katolikus egyház feje megválasztása napján, valamint minden évben húsvét és karácsony napján ad ilyen áldást a Bazilika középső erkélyéről, amit az áldások erkélyének is neveznek.
Az persze korántsem biztos, hogy ezeken a szertartásokon láthatjuk magát a pápát, ez függ számos kérdéstől, például az időjárástól és az egyházfő egészségi állapotától. Ezekre a misékre ingyen juthatunk be, de nem árt előre foglalni a helyi egyházmegye irodáiban. Persze jegy nélkül is részt vehetünk ezeken az eseményeken, de így több, mint valószínű, hogy nem kapunk majd ülőhelyet.
Húsvét vasárnap és húsvét hétfőn a bankok, irodák és sok múzeum is zárva tart, köztük a vatikáni is.
Ha viszont éttermet keresünk, vagy vásárolgatásra adjuk a fejünket, nem kell aggódnunk, az ideérkező turisták miatt a Rómában szolgáltatásból élőknek is érdeke, hogy nyitva legyenek. Ráadásul, miután a római lakosok többsége templomban tölti az ünnepet, lehetőségünk van az egyébként szintén zajos nyílt terekre ellátogatni. A Colosseum, a Forum Romanum, a Spanyol lépcső és a Trevi-kút mind-mind olyan szabadtéri látványosságok, amelyekhez ilyenkor igazán közel férkőzhetünk.